Категории
Магнезиум гранули збирна кутија 20х33 гр

Магнезиум гранули збирна кутија 20х33 гр

1.000 MKD
без ДДВ: 952 MKD
Шифра на производ: 6958
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Додаток во исхраната. Увезува и пакува: Аронија здрава храна ДООЕЛ, Бул. Кочо Рацин 14 Скопје, тел. 043 235 959. Произвдител: Mitoku Co. LTD Japan. Состав: Магнезиум Хлорид (нигари) MgCl2 6H2O, содржи 10.2% магнезиум и 42.64% хлор. Употреба: 33гр магнезиум хлорид се раствора во 1л дестилирана вода. Препорачана доза за дневно внесување: 33мл од растворот. 1-3 пати на ден. Со една доза (33мл) на ден, во организмот внесувате 113mg магнезиум, што е околу 30% од препорачаниот дневен внес (ПДВ) за магнезиум за возрасен човек. Со 3 дози (3 пати по 33мл) од растворот во организмот внесувате 339мг магнезиум, што е околу 100% од препорачаниот дневен внес (ПДВ) за магнезиум за возрасен човек. Минималниот дневен внес на магнезиум за воздрасни е 35мг, а максималниот 600мг. ПДБ за возрасни е 375мг. Максималниот дневен внес на магнезиум за здрави деца е: од 0.5-1години 60мг, од 1-3 години 80мг, од 4-6 години 120мг, од 7-10 години 170мг, од 11-14 години 270мг. Производот по отварање да се чува во добро затворено пакување, на суво место. При употреба, да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не се замена за разновидна и балансирана исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца. Не се препорачува на лица со заболени бубрези.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

За Нас

Добродојдовте во е-продавницата на BIOCOSMOS . Нашата компанија повеќе од 10 години е посветена на производство и трговија со природна и органска храна. Нашите производи можете да ги најдете во продажба во некои од поголемите маркети како Веро и Тинекс, Рамстор, ДМ дрогерии, Монтенегро, Рептил, Елида,  во продавници за здрава храна како и во BIOCOSMOS продавниците низ Македонија.

Контакт

  • 043235959
  • 078211557 077893750
  • info@biocosmos.mk

Facebook

Аронија здрава храна дооел, Био Космос продавница за здрава храна © 2019. UKION SHOPS